Zdawalność egzaminu na uprawnienia budowlane

Podsumowanie w liczbach ostatnich sesji egzaminacyjnych – zdawalność egzaminu pisemnego z tendencją spadkową

Kolejna sesja egzaminacyjna na uprawnienia budowlane już dawno za Nami. Jak zawsze PIIB przekazuje do wiadomości podstawowe statystyki z egzaminu. Krótka analiza danych z kilku ostatnich lat daje pewien pogląd na trudności związane ze zdaniem egzaminów.

Poniżej przedstawiam podsumowanie ostatnich lat wraz z wykresem zdawalności na egzaminach.

 

Przechwytywanie stat

Przechwytywanie stat wykr

tabelka statystyki jesien 2016

Niestety, zaczyna być zauważalna tendencja spadkowa zdawalności na egzaminie pisemnym – poniżej 80%. Prawdopodobnie może być to skutkiem coraz większej ilości nowych pytań w puli z jakiej korzystają Komisje Kwalifikacyjne Izb Inżynierów Budownictwa.

 

Poziom zdawalności egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane już od prawie 3 lat jest zasadniczo niezmienny – oscyluje na poziomie 75%.

 

Widać również, że spada ilość składanych nowych wniosków o egzamin. Jednocześnie procent pozytywnie rozpatrzonych wniosków pozostaje na takim samym poziomie. Świadczy to o tym, że praktyka budowlana jest weryfikowana cały czas w podobny sposób.

 

Stwierdzić można, że liczba „poprawkowiczów” cały czas wzrasta, co jest logiczne biorąc pod uwagę spadającą zdawalność egzaminów. Należy pamiętać, że pozytywnie zdany egzamin pisemny jest ważny przez kolejne 3 lata.

 

Procentowy udział uzyskanych uprawnień w poszczególnych specjalnościach utrzymuje się cały czas na podobnym poziomie.


 

 

Po analizie należy dojść do wniosków praktycznych. Przede wszystkim należy trenować przygotowanie do egzaminu pisemnego na bazie dotychczasowych doświadczeń z seji egzaminacyjnych, czyli powtarzając przykładowe pytania, ale również czytając kluczowe akty prawne. Pozwoli to odpowiedzieć na nowe pytania.

Tutaj pomocna będzie na pewno nasza aplikacja testowa, w której bazie danych po każdej sesji egzaminacyjnej są uzupełniane nowe pytania, oraz mamy podgląd całego paragrafu aktu prawnego dotyczącego tematyki pytania.

 

 

Kończąc podsumowanie zachęcam do czytania pozostałych artykułów w działach:

ETAP PRAKTYKI

ETAP EGZAMINU

O UPRAWNIENIACH BUDOWLANYCH

gdzie znajdziecie wiele cennych porad na temat przygotowania do egzaminu. Bardzo uspokajające oraz w pewnym sensie nastrajające są także opisy przebiegu każdego z egzaminów.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *