Jak zliczać czas praktyki – dni, tygodnie, miesiące

Częstym rozważaniom jest poddawany sposób w jaki powinno się liczyć czas odbytej praktyki. Liczby są surowe, dlatego lepiej dobrze jest to udokumentować, a przede wszystkim po myśli Komisji Kwalifikacyjnych.

Naszą jednostką jest tydzień roboczy – niezależnie od umowy na podstawie której odbywamy praktykę (umowa o pracę, umowa zlecenie, umowa o dzieło). To ilość tygodni przedstawiamy zarówno w Książce praktyk jak i w zbiorczym zestawieniu praktyki. Główną zasadą jest przyjęcie pięciodniowego tygodnia pracy. Taki pakiet możemy nazwać pełnym tygodniem i zostanie on w całości uznany. Jeden rok praktyki to 52 tygodnie.

Czas pracy zna różne przypadki z życia codziennego, możemy się spotkać z niepełnym tygodniem pracy lub nadgodzinami.

Jeżeli w danym tygodniu miało miejsce święto ustawowo wolne to trzeba koniecznie odliczyć ten dzień i tydzień możemy zaliczyć jako cały po dodaniu tego jednego dnia z innego tygodnia. Różne Izby mają różne zasady, niektóre np. nie uznają w ogóle tygodnia, w którym miały miejsce więcej niż 2 dni wolne od pracy, a niektóre po prostu sumują dni.

Odliczeniu podlegają także dni urlopu wypoczynkowego. Podczas pracy na umowę o pracę trzeba, w którymś czasie roku od praktyki odjąć dni urlopu wypoczynkowego.

W przypadku ciągłych nadgodzin (>8h), 1 tydzień nie zostanie powiększony. Działa to również w drugą stronę – dzień pracy uznaje się za zaliczony niezależnie od liczby godzin w nim przepracowanych.

Spotkałem się też z ciekawą praktyką jednej Komisji Kwalifikacyjnej, która w przypadku gdy kandydatowi w dniu składania dokumentów brakowało kilku tygodni praktyki do wymaganej przez przepisy, uznało praktykę odbytą po dniu składania dokumentów. Jak widać wszystko zależy od podejścia człowieka do sprawy.

Osobiście radzę pewne indywidualne przypadki zawsze konsultować ze swoją Okręgową Izbą, a najlepiej dotrzeć do osoby sprawdzającej praktyki z Komisji Kwalifikacyjnej. Często uchroni to nas przed z góry zakładanymi wnioskami, które mogą być inaczej interpretowane.

Inne kwestie dotyczące praktyki budowlanej:


Inspektor nadzoru inwestorskiego nie może podpisać praktyki

Opiekun i patron praktyki – kto nim może być?

Jak długo musi trwać praktyka zawodowa na uprawnienia budowlane?

Od kiedy można zbierać praktykę zawodową na uprawnienia budowlane?

O praktyce zawodowej na uprawnienia budowlane

Jak dokumentować praktykę zawodową wg nowego rozporządzeniaO

Opinia opiekuna praktyk wpisywana w książce praktyki zawodowej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *