uprawnienia budowlane 2018
Uprawnienia budowlane testy online
pytania na egzamin ustny

Jak dokumentować praktykę zawodową wg nowego rozporządzenia

Temat ten jest bardzo aktualny i wzbudza wiele wątpliwości. Jak dokumentować praktykę zawodową według nowego rozporządzenia?

 

Obecnie wg Rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 11 września 2014 r. w sprawie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie (Dz.U. 2014 poz. 1278) w zależności od okresu odbywania praktyki obowiązuje różny sposób jej dokumentowania:

Praktyka odbyta przed dniem 15.02.1995 r.:

 • Zaświadczenie o odbyciu praktyki zawodowej (do pobrania na stronie właściwej izby).

Praktyka odbyta między 15.02.1995 r. a 25.09.2014 r.:

 • Książka praktyki zawodowej.

Praktyka odbyta po 25.09.2014 r.:

 • Oświadczenie potwierdzające odbycie praktyki zawodowej wraz z załącznikiem tj. Zbiorcze zestawienie odbytej praktyki zawodowej.

W każdym przypadku należy pamiętać o dołączeniu dla każdego opiekuna praktyk potwierdzającego odbytą praktykę:

 • Decyzji w sprawie nadania uprawnień budowlanych do pełnienia samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie (należy o niej pamiętać podczas potwierdzania odbytej praktyki u opiekuna praktyki – wymagany jego podpis),
 • Zaświadczenia o wpisie na listę członków właściwej izby samorządu zawodowego (należy o nim pamiętać podczas potwierdzania odbytej praktyki u opiekuna praktyki – wymagany jego podpis).

 

Więcej o praktyce zawodowej w artykułach O praktyce zawodowej na uprawnienia budowlane oraz Opinia opiekuna praktyk wpisywana w książce praktyki zawodowej.

 

6 comments

 • Łukasz

  Witam,
  mam pytanie odnośnie dokumentowania praktyki. Czy zaświadczenie o przynależności do izby musi być aktualne na dzień podpisania przez opiekuna praktyk oświadczenia o odbytej praktyce ( „miejsce,data i podpis składającego oświadczenie” ) ?

  Właśnie przymierzam się do zmiany pracodawcy i zastanawiam się czy przy składaniu dokumentów na egzamin na uprawnienia budowlane będę musiał mieć aktualne na dany rok zaświadczenie o przynależności do izby opiekuna praktyk czy aktualne na dzień otrzymania oświadczenia o odbytej praktyce ?

  Z góry dziękuje i pozdrawiam

  • uprawnienia

   Opiekun praktyki musi mieć opłacone wszystkie składki w izbie podczas nadzorowania Pana praktyki, w czasie jej odbywania. Głównie chodzi o to aby w tym czasie miał on możliwość pełnienia samodzielnych funkcji technicznych, a co za tym idzie musi mieć opłacone składki, jest to pewnego rodzaju weryfikacja opiekunów. W dniu podpisywania oświadczenia nie musi mieć ich opłaconych, bo może podpisać oświadczenie w dowolnej chwili po odbyciu praktyki.

 • Marcin , Elektryk

  Z jaką szczegółowością należy wypełniać „zbiorcze zestawienie odbytej praktyki zawodowej” ?
  Jeżeli zadanie trwało rok to czy wystarczy jeden wpis czy trzeba to rozpisywać szczegółowo ?

  • uprawnienia

   Należy opisać sam obiekt, projekt, nie prace jakie się wykonywało. Trzeba opisać charakterystyczne dane obiektu dla wybranej specjalności – tu można dopisać trochę więcej typowych dla specjalności danych.

 • Daniel

  Podczas ostatniego roku zajmowałem się projektowaniem 6 dróg, terminy projektowania się pokrywały, czy powinienem wybrać z tego np 3 budowy i tylko je wpisać do zestawienia czy terminy mogą się dublować?

  • uprawnienia

   Witam.
   Terminy tych projektów mogą się pokrywać. Oczywiście mogą się w taki sposób pokrywać aby ich przybliżona pracochłonność mieściła się w ramach jednego etatu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Akceptuję
x